Markedsføringen er særligt rettet mod det sydsvenske og nordtyske marked, når Wonderful Copenhagen i den kommende tid igangsætter endnu en indsats for at få internationale gæster til byen i forbindelse med hovedstadens genstartsplan, Comeback Copenhagen.
Med afsæt i værtskabsmodellen Have Some Copenhagen er der et særligt fokus på at tiltrække gæster til hovedstaden i forbindelse med Copenhagen 2021, Copenhagen Cooking, Copenhagen Beer Week, Copenhagen Ironman og Copenhagen Half, ligesom VM i Kano og Kajak også bliver aktiveret.
Disse events er udvalgt, da de alle har et potentiale i forhold til internationale rejsende og på forskellig vis matcher byens kernefortællinger, som en aktiv og inkluderende by med en stærk gastro- og ølfortælling.
Alle byens aktører er mere end velkomne til at bruge Have Some Copenhagen i deres egen markedsføring, nyhedsbreve og ikke mindst fysiske udsmykning på hoteller, restauranter, attraktioner eller andet. Jo flere steder man som gæst møder fortællingen, jo stærkere vil den generøse invitation stå frem, og jo mere tydeligt vil det være, at byen tilbyder gæster og lokale at tage dele dens herligheder.
Grafiske filer og film til aktivering af de forskellige events kan hentes på Wonderful Copenhagens hjemmeside.