I dette års film taler fremtidsforsker Anne Skare Nielsen om en bevægelse fra mere til bedre. Australske Yasmin Poole sætter fokus på vigtigheden af at lytte til de unge og skabe en mødestruktur, der sikrer, at alle generationer kan lære fra hinanden. Forperson for CPH2021 Lars Oskan-Henriksen fortæller, hvordan man skaber en inkluderende World Pride og Eurogames.
Lancerede Copenhagen Legacy Lab
Foruden Copenhagen Lecture brugte Wonderful Copenhagen også ICCA til internationalt at lancere Copenhagen Legacy Lab, som er et redskab til at skabe større værdi af kongresser ved at parre dem tættere med byens erhvervsliv og på den måde udnytte, at der er så mange fagpersoner samlet i København.
Copenhagen Denmark Lecture er produceret i samarbejde med de øvrige danske ICCA partnere: BC Hospitality Group, Scandic Hotels, CAP Partner, DIS Congress Service, Shure Nordic, VisitAarhus Convention Bureau, VisitAalborg (Destination Nord), Inspiring Denmark og VisitDenmark.