Se filmen om de nye værtsskabskurser

 

  • TuristerPegerNyhavn3jpg

Se filmen om de nye værtsskabskurser

11 okt 2012

Det nye uddannelsesforløb under navnet ’Det Gode Værtsskab’ skal sikre flere og gladere turister til Nordsjælland gennem bedre service. I slutningen af august afholdte Erhvervsskolen i Hillerød det første værtskabskursus, som i sidste ende skal ende ud i en ny AMU-uddannelse i starten af 2013.

Bedre service er lig med flere og mere tilfredse turister. Dette er devisen bag projektet ’Kompetenceudvikling i Kongernes Nordsjælland’, som skal tilbydes til medarbejdere i regionen, der alle har gæste-og kundekontakt.

I slutningen af august gennemførte Erhvervsskolen i Hillerød det første værtskabskursus - et testforløb, hvor kursisternes evaluering skal være med til at udvikle og udbygge konceptet yderligere, inden de første åbne værtskabskurser udbydes til starten af næste år i form af en ny AMU-uddannelse.

Hvad deltagerne oplevede, fik ud af kurset, og hvilke redskaber der blev taget i brug i slutningen af august i Hillerød, kan man opleve på denne nye video.



Projektet ’Kompetenceudvikling i Kongernes Nordsjælland’ er et EU-projekt, som Erhvervsskolen Nordsjælland, VisitNordsjælland og Wonderful Copenhagen står bag.

Næste skridt i udviklingsprojektet er en række kursustestforløb i efteråret 2012.
Læs mere om projektet her